Иностранные языки в школе, №3, 2009, С.67-71 Е.П.Садилова
УРОКИ АНГЛИЙСКОГО ЯЗЫКАПОТЕМЕ «ТУРИЗМ» В
наше время многие имеют опыт использования английского язык в сфере
туризма. Поэтому такие ситуации как заказ билетов, заполнение
декларации, бронирование отеля, справка в бюро информации, оформление
экскурсии имногое другое знакомы. Все эти случаи из жизни
туристов, начиная с подготовки и обсуждения зарубежного отдыха в
туристическом агентстве и заканчивая впечатлениями о состоявшейся
поездке, включены в десять уроков по «Туризму». При изучении темы
используются различные УМК и учебные пособия (см. список использованной
литературы). Этап I (4 урока) Fast Track to FCE, Unit 8 - Введение; - отработка новой лексики; - беседы по ситуациям; - описание картинок. Раздел содержит две статьи с заданиями на поисковое чтение. Статьи подкреплены вопросами для обсуждения. Этап II(1 урок) Павлоцкий В.М. Read. Learn. Discuss ("Holiday. Travelling by air") ДроздоваТ.Ю. Everyday English ("Travelling by train, air, sea. At the customs") - Обсуждение транспортных средств с введением дополнительной лексики, рассмотрение возможных ситуаций в аэропорту и на вокзале. В
пособии Т.Ю. Дроздовой, помимо дополнительной лексики, есть отрывки
из аутентичных текстов, например, А. Кристи, И. Шоу, А. Хэйли, С.
Шелдона. Этап III(1 урок) ПавлоцкийВ.М. Read. Learn. Discuss. ("Holiday. Travelling by air") ДроздоваТ.Ю. Everyday English ("Travelling by train, air, sea. At the customs") - Знакомство с документами; - заполнение таможенной декларации, регистрационной карты, чеков Tax Free. На этом этапе учащиеся используют ресурсы Интернета. Этап IV(1 урок) ПавлоцкийВ.М. Read. Learn. Discuss. ('At the hotel. Everyday services") ДроздоваТ.Ю. Everyday English ("At the hotel") - Введение и актуализация новой лексики с помощью различных ситуаций, диалогов и обучающих текстов, предложенных авторами. В
качестве творческого задания учащиеся изготавливают брошюры,
рекламирующие отдых в англоговорящих странах, туристические маршруты,
отели. Этап V (1урок) СафоноваВ.В. English. Assessment, tasks and questions. Содержание урока имеет социокультурную направленность: - принятые международные обозначения и символы в сфере туризма; - традиции и обычаи, особенности климата и национальной кухни конкретной англоговорящей страны; - обсуждение различных видов отдыха, их популярности в наши дни; - будущее туризма в XXI веке. Учащиеся
прослушивают мнение специалиста о туризме XXI века. Выполнив задание по
аудированию, учащиеся продолжают тему в парах или небольших группах. На
данном этапе особое внимание уделяется диалогической речи. Этап VI(1 урок) Аудирование
по пройденной теме с использованием видеофильма о пребывании является
результатом их проектной работы. Карточки с названиями различных видов
спортивной деятельности для домашнего задания. Этап VII(1 урок) - Ролевая игра «Круглый стол» теме «Туризм». Урок
проводится с целью систематизации знаний, умений и навыков, полученных
при изучении темы «Туризм» Учащиеся заранее получают роли;
туристического агента, хозяина отеля; работника бюро информации,
туриста. аниматора, спасателя на пляже, инструкторапо плаванию, официанта в ресторане, руководителя департамента по туризму. Двоим отводится роль ведущих. Урок в XI классе по теме «Туризм, Современные виды организации отдыха» Цель урока: систематизировать знания, умения и навыки по всем речевой деятельности по теме «Туризм». Задачи урока: Обучающая. Обучить
диалогичес кому и монологическому высказыванию с использованием
активной лексики. Развивать навыки аудирования и способности
комментировать услышанное с целью подготовки к экзамену. Задания
подобраны с учетом двух разделов экзамена: «Аудирование» и «Говорение». Коммуникативная. Отработать разговорные формы и клише, характерные для поддержания разговора и планировав на будущее. Воспитательная. Формировать куль туру общения, вежливость иинтерес собеседнику. Культурно -развивающая. интерес
к культуре, правилам укладам жизни англоговорящих стран, закрепить у
учащихся мнение о необходимости ;изучения и совершенствования
английского языка как языка международного общения. Формировать социокультурную компетенцию. Оснащение урока: - CD с записью для прослушивания - Раздаточный материал для индивидуальной и групповой работы. Брошюры турагенств, рекламные плакаты, буклеты, изготовленные учащимися. Карточки с названиями различных видов спортивной деятельности для домашнего задания. Ход урока: I. Организационный момент. Приветствие. Ознакомление учащихся с планом урока и видами предстоящей работы. Teacher: Today
we're going to speak about travelling and tourism. I doubt anyone can
imagine modern life without travelling. Now the words "tourism",
"travelling" and "holidays" nave the same connotations. Some
years ago travelling abroad was very rare and only few people could
afford it, but now thanks to the travel revolution, longer holidays,
bigger salaries and a change in the country's policy more and more
people go abroad. Holidays are a wonderful chance to relax, have fun and
explore new places and cultures. We'll discuss different ways of
holidaymaking. Recollect how you can get to this or that place of
destination, where you can stay and what you can see and visit in a
foreign country. 2. Введение в тему. Warming up. На
доске написаны виды отдыха (1) и прилагательные (2), необходимые для
обсуждения. Учащиеся также могут использовать тематический словарь по
данной теме. а. activity holiday two-centre holiday beach holiday cruise cultural holiday educational holiday hiking or camping safari sightseeing holiday walking and trekking holiday в. wildlife holiday working holiday expensive cheap popular challenging unusual relaxing accessible Teacher: What are the effects of tourism? What types of holidays do you prefer? Why?
Which of them are most/ least attractive, challenging, expensive?
Which ones are most popular nowadays? Will the development of tourism
bring economic gain? Учащиеся выражают свои мнения, стараясь употребить активную лексику и быть убедительными в своих высказываниях. 3. Актуализация. Teacher: We
have decided that tourism is going to get more and more exciting and
popular. But we have not mentioned any ways to travel. Now we're going
to speak about transport you can use to get some- where
comfortably. How can people travel? Which means is the best for you and
why? The next step is writing. Let's make a chart of 4 columns and
complete them with the words related to these means of transport. Учитель
диктует слова: departure lounge, steering wheel, platform, flight,
harbour, deck, runway, check-in desk, crew, brakes, land, parking lot,
seatbelt, stewardess, take off, voyage, speed limit, cruise, garage,
sleeping car, buffet car, pilot, overtake, captain, airport,
compartment, petrol station, terminal, air-traffic control, ticket
inspector, cabin, disembark, duty-free shop, left luggage, non-smoking
car, hand luggage, window seat, aisle seat, life jacket. Учащиеся заполняют таблицу. Некоторые слова могут относиться к нескольким видам транспорта. Teacher: Check your chart, please, in a couple of seconds you'll see them on the board. Now compare them to mine. 4. Развитие социально-культурной компетенции у учащихся. Учащимся
предлагаются символы и знаки, которые они могут видеть в аэропортах,
на вокзалах, на стоянках, и обучение их распознаванию. Одна
группа учащихся получает листки с символами, а другая - с их значениями.
Учащиеся должны быстро образовать пару, установить соответствие символа
и его значения. Такое задание может выполняться на время и проводиться в
форме игры. Другой вариант проведения данного вида работы. Класс
делится на две команды, каждой дается по одному набору символов и их
значений. Задача команд подобрать соответствия как можно скорее. Teacher: Do
you agree with me that different signs and posters are very informative
and help us in public places? Have you ever had any difficulties in
understanding them? I suppose some funny or even confusing situations
happened to you. Tell us about such cases. I have got a special task for
you. I would like you to look through these symbols and try to match them with their numbered descriptions. Start working, please. V. Совершенствование умений рения. Teacher: Upon
arrival you'll have r somewhere. Usually it's a hotel or a i Make your
choice and give your : for where exactly you are going to stay you going
to book a room in advance? V sort of room do you prefer and why? like
you to look at the list of places yo going to visit in a foreign country
and which of them you want to visit righr a registration at a hotel.
Which is the n interesting and important for you? Wi Make up short
dialogues at your desks « your neighbour. You can use some chart:
conversational formulas. historic buildings cemeteries discos , the old town museums main streets restaurants and cafes theatres art galleries open-air markets churches and cathedrals the zoo parks fun fairs shopping centres small private hotel campsite hostel chain hotel (centre or suburbs) apartments single room double room twin room triple room suite family room Учитель контролирует групповую работу, проходя по классу. VI. Аудирование с письменным заданием. Высказывание по предложенной ситуации (статeье) и диалог-обмен мнениями. Teacher: And now we're going to listen to a speaker whose topic is "Tourism and what it`s going to
by like in the future". Let`s listen and complete the sentences. You`il
hear the talk twice. Later we’ll check your answers together. Tape script: Presenter. Good
evening. My subject tonight is travel in the 21st century, or to be
more precise, holidays in the 21st century. According to the World
Tourism Organisation, the holiday trade is going to be a boom industry
in the coming decades. For a start, the organization predicts a big
increase in the amount of holiday travelling we do. It estimates that
there will be an increase in the number of holidays taken around the
world, and that the number of trips will go up by 4.1 percent each year.
If you consider that there are already hundreds of millions of trips
each year, then this is a big increase. As a result of this
increase, the organisation reckons that travel and tourism will soon
become the world's largest industry and will overtake even information
technology in terms of the amount of money it makesю Tourism is already
larger than manufacturing in most parts of the world, including Britain
and employs far more people. So more people will be taking more trips to
more places in the years to come, But that is not the only change that
the organisation predicts. The type of holidays that people take is also
likely to change In the 20th century, although many types of holiday
were on offer and sightseeing and activity holidays have always been
popular with certain groups, the classic beach holiday attracted the
largest groups of holidaymakers. That was where the biggest growth
occurred, and with it the development of tourist facilities in coastal
resorts. I n the 21st century, however, tourists may well be
looking for a different type of holiday experience. There is a tendency
for people to be less attracted to hotels, for example, as
self-catering accommodation becomes more popular. People don't
necessarily want to be tied to fixed mealtimes, fixed menus,
and than the restrictions of small hotel bedrooms. They are
willing to be more adventurous and independent, choosing to cook for
themselves or eat out in restaurants. Indeed, 21st-century tourists will
increasingly be looking to sample the local culture when visiting other
countries, particularly things like food and music. In the same
way tourists are increasingly looking to travel around more in the
countries they visit. But they are less keen to do this as part of
organised groups which climb on and off tour buses at the major sights.
The 21st-century tourist is more interested in having a hire car, so
that the country can be explored in depth and at the pace of each
individual or family group And tourists are becoming more interested in
variety. Some holiday packages already include the chance to stay in
more than one resort. A week by the sea, followed by a week in the
mountains, for example, has long been a popular option. But now people
are becoming more interested in visiting two different countries during
one holiday. A week on safari in Africa followed by a week on an Indian
Ocean island is predicted to become the 21st-century version of the
two-centre holiday. People of all ages are also keen to include an
activity in their holiday package. Scuba diving is an example of one
that is becoming increasingly popular So why are these changes
occurring?Clearly travel is getting easier and cheaper but people's
working lives are also changing. Stressed office workers need to relax
on holiday, but they don't necessarily need to sit around doing nothing,
they need exercise. Also, people are becoming much more aware of what
is available to them in terms of holiday choices. With access to the
Internet, they are no longer dependent on travel agents the places they
can visit and the packages on and the information in brochures, but can
find out for themselves about both offer. . They therefore have more
choice, So, these are the changes that are predicted . Task World Tourism Organisation predicts: as number of holiday trips will rise by (1) per year. - tourism will become a bigger industry than (2). How tourism will change: - most 20th-century tourists chose (3) holidays. - what 2 lst-century tourists will want •
type of
accommodation.................................................................................................................
(4). • chance to try: local................................................................................................. and................ (5). •
travel around
by.............................................................................................................................
(6). -activity included, e.g (8). Reasons for changing holiday habits -changes in people's (9) lives. -information available from (10) The key: 1)4.1% 2) information technology 3) beach 4) self-catering 5) food/music (in either order) 6) hire(d) car 7) country 8)scuba diving 9) working 10) the Internet Учитель
заранее заготовил правильные ответы на доске и во время проверки.
Учащиеся обмениваются работами для взаимопроверки и отмечают ошибки на
полях. Учитель просит вернуть работы их аторам и подводит итоги. Teacher. Well,
let's exchange papers with our neighbours. Check with the help of the
correct words and figures on the board and give me the results, please. And
now I would like you to comment on this article. Do you agree or
disagree with the facts? Is the situation in our country the same? Are
there any special regions or places where tourism must or may be
developed? Why? Is tourism in our country well-developed? Is tourism
going to employ far more people in future? Will tourism get easier and
cheaper? VII. Заключение. Teacher: We spoke
about tourism and types of holiday making, transport and the different
signs and symbols which can be found in any country you visit. But we haven't mentioned ecotourism. Have you heard of it? Unlike
traditional tourism, ecotourism promotes environmentally responsible
travel and seeks to ensure that visitors "take nothing but photos and
leave behind nothing but footprints". The truly "green" traveller
also emphasizes the necessity for tours that strictly limit group size,
coordinate with native guides and donate a percentage of tour profits
to community projects of research. Nowadays ecotourism is becoming and more attractive for people. V benefits and drawbacks of ecotourism wildlife and the local people can you : Why do you think so? Would you 1 take part in such an activity? You
are supposed to make up dialogue answer my questions and develop my
This is the first part of your homework. I want you to look through the of
different activities on vacation. V:task is to write a transactional
letter any tour agency for further information connection with the
activity chosen. Activities: Canoeing Hitchhiking Water skiing Scuba diving on The Great Barrier Rec; Windsurfing Climbing Sightseeing Whale-watching Watching Aurora Borealis White water rafting Swimming with dolphins Flying in a hot air balloon После
объяснения домашнего задания учитель проводит анализ урока, выясняет,
какие задания являются более интересными и полезными, было ли что-нибудь
трудное и требующее дополнительного объяснения. Литература 1. Fast Track to FCE. - Longman Pearson Education Limited, 2002. - ПавлоцкийВ.М. Read. Learn. Discuss. 10-11 класс. - M.: KAPO, 2001.
- СафоноваВ.В. Assessment, task and questions. 10-11 класс. -М.: Просвещение,
1999. - First Certificate Star. – Macmillan Publishers Limited, 1998.
- ДроздоваТ.Ю. Everyday English. -СПб.: Химера, 2000.
|